Navigace
Hledat

Jak pečovat o podprsenky a spodní prádlo

Jak pečovat o podprsenky a spodní prádlo

Aby vám nové spodní prádlo co nejdéle vydrželo, máme pro vás několik tipů, jak o něj správně pečovat.

Správné praní spodního prádla je pouze jedním z faktorů, které ovlivňují jeho životnost. Velmi důležité je také podprsenky pravidelně střídat. Pokud budete dokola nosit jen jednu či dvě podprsenky, značně tak snížíte její životnost. Materiál potřebuje také čas, aby si odpočinul a střídání více kousků spodního prádla je proto více než vhodné.

U většiny spodního prádla je ideální ruční praní. V pračce často může dojít k mechanickému poškození, vyjetí kostice nebo dokonce ke zlomení celé kostice, která se v pračce zasekne. Pozlobit vás mohou také háčky podprsenky, které se při praní zatrhnou o krajku a podobně.

Ruční praní podprsenky krok za krokem

Umyvadlo si naplňte vlažnou vodou a přidejte jemný prací prostředek. Doporučujeme např. francouzský prací prášek Soyelle na jemné prádlo. Nikdy nepřidávejte aviváž, která narušuje elasticitu spodního prádla a zároveň není vhodná také na různé materiály, které mohou následně ztratit své úžasné vlastnosti (například sportovní prádlo).


Podprsenku nechte ve vodě s pracím prostředkem volně ležet asi tak 5 minut. Tím se molekuly pracího prostředku dostanou do všech částí a vláken podprsenky. Pokud přeskočíte tuto část, podprsenku nikdy nebudete mít dokonale čistou.


Ruční praní znamená, že bude potřeba špetka ruční práce. Jemně třením prsty vyčistěte všechny části podprsenky. Více se zaměřte na ramínka, obvod podprsenky a průramky. Nemačkejte košíčky podprsenky.


Následně si z umyvadla vypusťte vodu, opláchněte jej od zbytků pracího prostředku a napusťte jej čistou vlažnou vodou. Nyní podprsenku propláchněte v čisté vodě a odstraňte zbytky pracího prostředku.


Jakmile je podprsenka čistá a zbavená veškerého pracího prostředku, vyjměte ji z vody a přebytečnou vodu jemně vymačkejte prsty. Podprsenku nikdy silně neždímejte, aby nedošlo k deformaci kostice.


Jemné spodní prádlo, jako je například podprsenka, hedvábí či satén, nikdy nedávejte do sušičky na prádlo. Zároveň se vyhněte sušení na přímém slunci či na topení. Podprsenka nejlépe uschne na klasickém sušáku, na kterém si rozložíte velký ručník a podprsenku na něj krásně rozprostřete. Podprsenku v této fázi hezky srovnejte do jejího přirozeného tvaru.

Podprsenky ukládejte do šuplíku volně rozložené, neprolamujte jeden košíček do druhého. Stačí si podprsenky vyskládat rozložené za sebe tak, že košíčky jedné podprsenky zapadnou do druhé.

Praní v pračce krok za krokem

Jak správně prát podprsenky a spodní prádlo

Než se pustíte do praní podprsenky v pračce, berte prosím v úvahu, že opravdu může dojít k jejímu mechanickému poškození. Výrobci spodního prádla u podprsenek vždy uvádějí, že je ideální ruční praní. U vyztužených podprsenek je z vnitřní části košíčku časem znát, že byla podprsenka praná v pračce (tvoří se jemné vlnky) a pokud dojde k vadě podprsenky, může vám výrobce reklamaci zamítnout z důvodu nesprávné péče o spodní prádlo.

Riziku poškození podprsenky v pračce můžete předejít praním v pracím sáčku. Než do něj podprsenku vložíte, zapněte háčky podprsenky, aby se nezatrhly například za krajku podprsenky.

Na praní vyberte ten nejšetrnější program a perte maximálně na 30 °C. Ideální je také snížit otáčky na ždímání. Co se týče pracího prostředku, můžete se řídit stejnými radami jako u praní podprsenek v ruce. Nezapomínejte, že ani v pračce na spodní prádlo nepatří aviváž.


Kdy podprsenka dosloužila?

Spodní prádlo stejně jako další kousky našeho šatníku má svoji životnost. Časem ztrácí elasticitu, může měnit tvar a obecně dochází k únavě materiálu. Pokud už vám podprsenka nesedí správně a je potřeba ji přes den často upravovat, zvažte, zda již není na čase ji vyměnit za novou. Životnost prádla můžete značně prodloužit správnou péčí při praní a sušení a také střídáním více kusů podprsenek.


Prací prášek Soyelle

Prací prášek na podprsenky, hedvábí a kašmír SoyelleDlouho jsme hledali ten pravý prací prášek, který bychom mohli s klidem doporučit na jemné spodní prádlo. Francouzský prací prášek Soyelle je speciálně vyvinutý na jemné spodní prádlo. Hodí se nejen na podprsenky, ale také na plavky, punčocháče, ale také třeba na hedvábné a kašmírové oblečení. My jsme se do něj zamilovali nejen díky skvělým účinkům na praní, ale hlavně díky jeho vůni. Jemná vůně čistoty nedráždí a prádlo je krásně svěží.

Proč milujeme Soyelle?

  • Odstraňuje nečistoty
  • Zabraňuje žloutnutí materiálu
  • Odstraňuje zbytky soli a opalovacího krému z plavek
  • Nádherně voní – svěží vůně čistoty
  • Je ECO – friendly
  • Neobsahuje fosfáty a je biologicky rozložitelný
Doplňky na praní

Podobné články