Mýty o podprsenkách

Mýtus: V prodejně s prádlem mi vždy poradí tu správnou velikost podprsenky!

Velké množství žen, které si nechaly poradit s velikostí podprsenky, si bohužel odnesly špatnou velikost. Je tomu tak zejména proto, že většina obchodů prodává pouze v malé škále velikostí a budou se vás tedy snažit obléknout právě do takové velikostní škály. Prodejci se vás mohou snažit přesvědčit, že právě ta velikost, kterou mají skladem, je pro vás to pravé. Naštěstí už obchodů s kvalitním poradenstvím přibývá. Takový obchod poznáte také podle toho, že má velký výběr nabízených velikostí. Jedině tak lze totiž nejlépe prodávat. Než vyrazíte do obchodu se spodním prádlem, můžete si zkusit orientačně zjistit svoji správnou velikost. Nenechte se pak zatlačit do kouta a trvejte na tom, abyste ji mohla alespoň vyzkoušet. Pokud vám začne prodavačka nabízet podprsenku s obvodem o tři velikosti větším, pak je bohužel něco špatně. Tak vezměte do ruky krejčovský metr a ověřte si svoji správnou velikost podprsenky.

Mýtus: Košíčky podprsenky mají své dané velikosti – košíček A je malý, B je větší a tak dále.

Pravdou však je, že velikost košíčku se mění v závislosti na velikosti obvodu. To znamená, že například velikosti 60C, 70C a 80C budou mít velmi odlišné košíčky.

Oproti tomu podprsenky velikosti 60D a 75A (na obrázku níže) budou mít košíček zhruba stejně velký, ale budou se lišit v délce obvodu. Jak je to možné? Pokud chceme u podprsenky zmenšit objem (obvod), musíme také úměrně zvětšit velikost košíčku. Tzn., že pokud máme velikost 75A a chceme menší obvod, musíme navýšit také košíček. 75A = 70B = 65C a tak dále.

Velmi dobré srovnání velikosti košíčků úměrně k obvodu nalezneme na následujícím obrázku:

Zde vidíme, že ve všech případech se jedná o stejně velká prsa. Velikosti košíčku se však mění v závislosti na velikosti obvodu. To znamená, že například u 36D a 30F budou prsa stejně velká, jen se zmenší obvod podprsenky a k tomu se úměrně zvětší košíček.

Většina dívek bývá v šoku, když jim z jejich 75B vyjde najednou velikost 65D nebo větší. Přitom košíček podprsenky zůstává stejný, mění se pouze obvod, tzn. zmenšuje se tak, aby správně seděl!

Mýtus: Obvod podprsenky by měl být hlavně pohodlný.

Právě obvod podprsenky tvoří 90% její podpůrné činnosti, a proto by měl být pevný. Pouze pevný obvod zůstane na jednom místě bez toho, aby se kamkoli posouval. Zapínání podprsenky bychom měli od těla odtáhnout asi na tři prsty. Červené otlačené čáry od podprsenky opravdu neznamenají, že je obvod příliš těsný. Vždyť i ponožky nebo kalhotky nám na těle zanechávají stopy a přesto nejsou těsné.

Obvod je příliš těsný až pokud se v něm cítíte opravdu velmi nepohodlně. Bojíte se, že s těsným obvodem se vám vytvoří faldíky na zádech? Na tom opravdu moc pravdy není. Pokud máte správný obvod, zadní část podprsenky bude sedět níž, kde tolik tuku není, a nic tak vidět nebude.

Podprsenka jako na obrázku nemůže nikdy plnit svoji funkci. Prsa v tomto případě drží pouze na ramínkách a podprsenka tak pouze zakrývá bradavky. Obvod je příliš velký.

Mýtus: Košíčky jsou dostupné ve velikosti A, B, C a D. Obvod podprsenky od 75 do 85.

Dobré prodejny prádla nabízejí podprsenky až v devadesáti různých velikostech od košíčků A po K a obvod již od velikosti 60. Tak proč se omezovat a vybírat jen z patnácti velikostí? Pravděpodobně pak skončíte s podprsenkou, která vám vůbec nebude sedět.

Mýtus: Nejčastější velikost je 75B.

Pravdou je, že do této velikosti spousta žen svoje prsa obléká. Většina obchodů má pouze několik velikostí, takže si ženy myslí, že se do nich vejít musí. Koupí si tedy velikost 75B, která je považována za jakýsi „standard“. Může vám pak začít připadat normální si podprsenku během dne několikrát upravovat nebo třeba t,o že při zdvihnutí rukou nad hlavu podprsenka začne trochu vyjíždět (a prsa propadávají spodem). To by se vám však v případě správné velikosti nikdy nemělo stát.

Mýtus: Podprsenky na velká prsa jsou ošklivé a vypadají jako stan.

Dnešní doba již naopak začíná přát obdařenějším ženám a tak i ve velikostech jako „G“ nebo „K“ můžete objevit krásné krajkové či barevné podprsenky. Už se nemusíte omezovat pouze na nevyztuženou tělovou, nebo jakousi zmenšovací, co vám poradila kamarádka. Oblékněte svoje prsa do správné velikosti a uvidíte, že budete ihned vypadat lépe. 

Mýtus: Mám velká prsa a tak nemůžu nosit podprsenku bez ramínek.

Podporu ňader v podprsence zajišťuje především obvod podprsenky. Pokud tedy najdete podprsenku ve správné velikosti, můžete si dovolit podprsenku bez ramínek i na větší poprsí, zhruba do velikosti „G“. Nyní se však dají již sehnat i samodržící podprsenky až do velikosti košíčku „K“, které jsou schopné poskytnout dostatečnou podporu. Záleží však často také na tvaru a pevnosti poprsí, některým ženám podprsenky bez ramínek nesedí ani v menších velikostech. Podívejte se, jaké bestsellery máme v nabídce. Zejména podprsenky Wonderbra Strapless si chválí ženy na celém světě. 

Mýtus: Pokud máte malá prsa, musíte nosit podprsenky push-up, aby prsa vypadala dobře.

Problémem push-up podprsenek je to, že jsou prsa držena v nepřirozené pozici a vycpávky obvykle tlačí na prsní vaz, který drží tvar poprsí. Tím se i menší poprsí může snadno vytahat a na hrudníku vám zbydou jen dvě vytahané ponožky. Proto by push-up podprsenky měly být vyhrazeny jen pro zvláštní příležitosti (myšleno push-up typu zvětšující o dvě velikosti apod.). I měkká podprsenka ve správné velikosti vaše prsa zvedne a ukáže tak, jak jste pravděpodobně nikdy neočekávala a možná zjistíte, že v ní vypadáte mnohem lépe, než v push-up.

Pokud máte pocit, že vaše prsa vypadají lépe v push-up podprsence, zkuste ji alespoň nenosit každý den. Zároveň je vhodné vybírat podprsenky s push-up, který se přizpůsobí a kde vycpávka není tvrdá. Krásně vytvarují prsa push-up podprsenky, které mají menší vycpávky v boční části košíčku a prsa spíše posouvají k sobě. Tzv. double push-up podprsenky si už ale opravdu nechte spíše na zvláštní příležitosti 🙂