Bra-fitting

Pojem „bra-fitting“ pochází z angličtiny a jedná se o spojení dvou slov: „bra“ neboli podprsenka a „fitting“, který v tomto případě značí celý proces výběru správné velikosti podprsenky. Pojem bra-fitting byl ještě před několika lety zcela neznámý. Nyní jej naleznete v ženských časopisech, reklamách či obchodech a dostává se tak do obecného povědomí.

Co je to bra-fitting

Myšlenka bra-fittingu spočívá ve výběru správné velikosti podprsenky. Na internetu a v časopisech se můžete dočíst, že více než 80% žen nosí špatnou velikost podprsenky. Právě díky vzrůstajícímu trendu bra-fittingu se naštěstí toto číslo stále zmenšuje.

správná podprsenkaBra-fitting jistým způsobem reaguje na nedostatečnou škálu velikostí podprsenek, které se ještě donedávna nabízely na českém trhu. Nejprodávanější velikostí je u nás stále ještě velikost 75B, což je pro obchodníky samozřejmě velkou výhodou, jelikož se nemusejí zásobit velkým množstvím velikostí. Obvykle tak v obchodech či supermarketech najdete velikosti od 75A – 95D. Spousta obchodů také nabízí podprsenky číslované 1, 2, 3 a 4. Tato velikostní škála je však z pohledu bra-fittingu zcela nedostačující.

Dle naší nedávné statistiky jsme zjistili, že nejprodávanější správná velikost podprsenky je 70E a 75E a dále velikosti jako 65FF, 75FF, 75DD, 65E a 70DD. Zdvojené velikosti se používají právě v britském číslování, ale velmi snadno je lze převést na číslování evropské. Nicméně převody bývají velmi často nepřesné a tak se obvykle velikosti ponechávají v původním tvaru.

Spousta lidí se domnívá, že bra-fitting je pouze o měření. Tedy změříme obvod pod prsy a přes prsa a vyjde nám správná velikost podprsenky. To je bohužel špatně. Bra-fitting je o tom, aby podprsenka správně padla, samotná velikost je vždy pouze orientační. Navíc spousta žen neví, jak vlastně číslování podprsenek funguje a že se zmenšením obvodu se musí navýšit velikost košíčku. Jak tento způsob převodu funguje názorně vysvětluje tento obrázek:

Bra-fitting tedy označuje celý proces výběru padnoucí podprsenky, obvykle je tato služba nabízena ve specializovaných obchodech, které nabízejí dostatečnou škálu velikostí. Od jedné podprsenky tak můžete vybírat z více než 60 různých velikostí.

Proč je bra-fitting důležitý

Význam bra-fittingu je nejen zdravotní, ale také estetický. Z estetického hlediska v padnoucí podprsence budete vypadat opticky štíhlejší. Poprsí se hezky nadzvedne a uvolní se tak pas. U žen s větším poprsím je obvykle špatná velikost vidět na první pohled a to často také přes oblečení. V případě špatné velikosti podprsenky, kdy je její obvod příliš volný a větší část váhy spočívá také na ramínkách, hrozí tato zdravotní rizika: bolest zad, bolest krční páteře nebo bolesti hlavy. Pokud není košíček dostatečně velký, může se navíc kostice zapichovat do prsní tkáně a působit tak velké nepohodlí a odřeniny.

 

Jak probíhá bra-fitting

V rámci bra-fittingu vás odborný personál požádá o odložení svrchního oděvu. Pro přesnější určení velikosti se obvykle orientačně přeměří obvod hrudníku a poprsí. Bra-fitterka by vám měla vysvětlit, zda vám vaše současná podprsenka správně sedí a případně ukázat, co je špatně.

Následně by vám bra-fitterka měla přinést na vyzkoušení různé typy podprsenek. Obvykle vám také vysvětlí, jak si podprsenku správně obléct a upravit. Odborný personál by se vám měl dostatečně věnovat a v případě potřeby vám pomoci například se zapnutím či upravením prádla. Změnu ze špatné velikosti podprsenky ve správnou poznáte jistě sama. Prodavačka by vám však měla také vysvětlit, jak poznáte, že máte podprsenku ve správné velikosti a jaký střih je pro vás v hodný. Na závěr přichází na řadu pokyny péče o spodní prádlo.

Přijďte si vyzkoušet bra-fitting zdarma do Správné podprsenky!

 

Bra-fitting a správná podprsenka

Obecně si ženy kupují příliš velký obvod podprsenky a naopak menší košíčky. S největší pravděpodobností máte špatnou velikost podprsenky pokud:

1) Obvod podprsenky se vám posouvá po zádech směrem vzhůru

2) Ramínka podprsenky se příliš zařezávají a působí nepohodlí

3) Zvednete ruce a kostice vám odstávají od těla

4) Prsa vám vypadávají z podprsenky nebo tvoří nevzhledné boule

5) Kostice se zapichuje do prsní tkáně

Správně by měl obvod podprsenky být kolem těla vodorovně. Neměl by se nikam posouvat a být dostatečně pevný. Obvod podprsenky správně drží zhruba 80% váhy poprsí. Pokud zvednete ruce, kostice nesmí odstávat od těla. Střed podprsenky by měl vždy doléhat na hrudník. Pokud je podprsenka ve správné velikosti, pak košíček krásně pojme celé prso a nikde se netvoří žádné boule. Kostice by měla lemovat prso po celé jeho délce a nesmí se zapichovat do měkké prsní tkáně.

Doporučené články:
Jak vypadá správná podprsenka
Časté chyby aneb špatná velikost podprsenky
Výpočet velikosti podprsenky