Navigace
Hledat

Velký průvodce výběrem kojicí podprsenky

Velký průvodce výběrem kojicí podprsenky

Poradíme vám, kdy koupit kojicí podprsenku, jakou vybrat a jak odhadnout velikost po porodu. Vše přehledně na jednom místě.

Padnoucí kojicí podprsenka vám ušetří mnoho bolesti.

Karolina Tomascová

Těhotenstvím a příchodem miminka na svět začíná pro ženu životní období, které je obvykle plné nových situací. Projděte si našeho průvodce výběrem kojicí podprsenky a už vás v tomto ohledu nic nezaskočí.

Kdy si koupit kojicí podprsenku

Už v těhotenství můžete pozorovat, že jsou vám vaše současné podprsenky najednou malé či nepohodlné. V takové chvíli je opravdu potřeba vybrat novou podprsenku, která vám bude v tomto období pohodlná. Maminky nejčastěji pociťují první potřebu změnit velikost podprsenky kolem pátého měsíce těhotenství. Nebojte se už v tuto dobu sáhnout po kojicí podprsence. Prsa se sice ještě změní a třeba vám nebude sedět hned po porodu, ale například při postupném odstavování nebo ke konci kojení jako když ji najdete.

Pokud vám současná podprsenka v těhotenství stále dobře padne a je vám pohodlná, pak si nechte nákup kojicí podprsenky až na poslední týdny těhotenství. Minimálně jednu kojicí podprsenku byste měla mít připravenou s sebou v tašce do porodnice a přibalit můžete také kojicí košilku.

Kojicí podprsenka s kosticemi nebo bez kostic?

Maminka v kojicí podprsence Hotmilk Show Off Ivory

Většina našich kojicích podprsenek je bez kostic a vybíráme pro vás takové modely, které i v opravdu velkých či okrajových velikostech perfektně podpoří poprsí. Díky propracovanému střihu a skvělému materiálu taková podprsenka prsa krásně zvedne a zakulatí i bez kostice. Navíc pak můžete mít takovou kojicí podprsenku i na spaní.

Jestliže chcete zvolit kojicí podprseku s kosticemi, pak ji nedoporučujeme nosit v šestinedělí. V tomto období jsou prsa extrémně citlivá. Těsně po porodu se prsa výrazně nalijí mlékem pro miminko a kostice by mohla ležet na nevhodném místě. Kojicí podprsenka s kosticemi také není vhodná na spaní. Pokud najdete v naší nabídce kojicí podprsenku s kosticemi, pak se nejčastěji jedná o speciální flexi kostice, které jsou přizpůsobivější a pružnější.

Prohlédnout si kojicí podprsenky v e-shopu


Jak odhadnout velikost poprsí po porodu a správně vybrat velikost podprsenky

Víme, jak obtížné může být pro mnoho maminek vybírat kojicí podprsenku tak, aby perfektně seděla také po porodu. Jak moc se velikost poprsí změní po porodu nebo v době těhotenství je velmi individuální záležitost a může se to navíc i u každého vašeho těhotenství lišit. Velkou výhodou našich kojicích podprsenek je to, že porostou s vámi. Namísto tří řad háčků na zapínání obvodu jich najdete šest a košíčky se hravě přizpůsobí i o dvě a více velikostí (podle konkrétního modelu podprsenky).

Pokud kupujete kojicí podprsenku kolem pátého měsíce těhotenství, pak si můžete v košíčku nechat ještě trošku místa navíc. Obvod podprsenky ideálně zapněte z šesti háčků zhruba do půlky, abyste mohla ještě obvod povolovat. Do porodu se vám ještě hrudník trošku roztáhne a také je potřeba počítat s rostoucím bříškem.

V případě, že kupujete kojicí podprsenku těsně před porodem, nenechávejte si v košíčku podprsenky zbytečně moc místa navíc. Po porodu se poprsí sice nalije mlékem a zvětší se, ale zhruba po dvou týdnech se velikost opět ustálí a potřebujete především takovou podprsenku, která vám bude dobře sedět mnoho dalších měsíců. Obvod podprsenky v tomto období již zapínejte tak, aby byl co nejvolnější. Po porodu ho budete potřebovat spíše zmenšovat.

Kojicí podprsenku po porodu kupujte tak, aby vám padla na vaši aktuální velikost. Není potřeba nechávat si místo v košíčku a velikost hrudníku by se již měla měnit také jen minimálně.


Jak spočítat velikost kojicí podprsenky

Stačí mít po ruce krejčovský metr a můžete se pustit do práce. Případně si můžete pomoci také provázkem, který následně změříte pravítkem. Měříme vždy dvě míry, tedy obvod pod prsy a přes prsa a z rozdílu těchto hodnot zjistíte vaši orientační velikost podprsenky.

V naší poradně najdete kalkulátor správné velikosti podprsenky včetně návodu, jak se správně změřit. Nezapomeňte se také podívat na návod, jak si podprsenku správně obléct, abyste si mohla zkontrolovat, zda správně sedí.

Vstoupit do poradny a spočítat velikost podprsenky

Nezapomeňte, že velikost podprsenky je vždy orientační a může se u různých modelů trošku lišit. Pokud si nevíte s velikostí rady, navštivte nás v některé z našich kamenných prodejen, nebo nám napište na e-mail asistentka@spravnapodprsenka.cz a velmi rády vám poradíme s výběrem padnoucí kojicí podprsenky také na dálku.


Osobní zkušenosti maminek

V roce 2016 jsme dělali menší průzkum mezi maminkami v Česku i zahraničí a díky ochotě mnoha žen si můžete níže přečíst reálné zkušenosti maminek se změnou velikosti poprsí v období těhotenství a po porodu.

Chrystal: „Všude jsem četla, že bych se měla ke konci těhotenství připravit na zvětšení obvodu podprsenky o 1 – 2 velikosti a po porodu bych se měla vrátit ke svojí obvyklé velikosti. Některé odbornice říkají, že jakmile se vám ustálí mléko, měli byste se vrátit k velikosti košíčku, kterou jste měla zhruba v 8. měsíci těhotenství. Nejsem si tak úplně jistá, zda tomu věřit. Nicméně plánuji zakoupit kojící podprsenku, která bude odpovídat velikosti mého poprsí v 8. měsíci a bude mi správně sedět v obvodu. Pokud by se mi ještě o něco rozšířil hrudník, použiji prodlužovátko do té doby, než se vrátím na původní velikost.“ 

Alice-Noelle: Obvykle se velikost obvodu v těhotenství zvětší o jednu až dvě velikosti. Je důležité koupit opravdu padnoucí podprsenku, která nebude prsa nikde příliš stlačovat nebo škrtit, tedy ani v obvodu ani v košíčcích. Podprsenky HOTmilk mají trochu pružnější košíčky, takže se do nich lépe vejdete, i když se velikost poprsí o něco zvětší, ale stejně tak poskytují poprsí podporu, pokud se o něco zmenší. Nikdy si nekupujte kojící podprsenku, která vám není pohodlná!“  

Hannah„Obvykle nosím velikost 85HH a moje kojící podprsenka byla velikosti 85J. Pokud máte větší poprsí, i tak bych maminkám doporučovala kojící podprsenku bez kostic. Kvalitní kojící podprsenka bez kostic vašemu poprsí také dodá podporu. Prsa jsou po porodu hodně citlivá a kostice tak mohou způsobovat nepříjemné bolesti. Nákup kojící podprsenky během těhotenství je rozhodně dobrý nápad. Já jsem byla koncem těhotenství tak vyčerpaná, že mě opravdu obtěžovalo cokoliv si zkoušet.“  

Megan: Mě se prsa překvapivě ještě hodně změnila po porodu a asi tak 6 dní po porodu, kdy jsem měla prsa opravdu hodně nalitá mlékem. V tu dobu už jsem se bohužel nevešla do žádné podprsenky. Předčasný nákup kojící podprsenky rozhodně nezavrhuji, ale každá žena je jiná, a pokud se vám stane to co mě, je vhodné koupit padnoucí kojící podprsenku až po porodu. Mimochodem, kojící podprsenky HOTmilk jsou luxusní, v dalším těhotenství je prostě musím mít!“  

Markéta: „Škoda, nedokážu posoudit, jak velká změna nastala, jelikož až během třetího těhotenství jsem narazila na portál www.spravnapodprsenka.cz. Jediné co vím je to, že jsem během druhého těhotenství kupovala velikost 90D, ale necítila jsem se vůbec příjemně. Obvod byl volný a košíčky malé. Během třetího těhotenství vlastně ani nevím, co jsem nosila, myslím, že velikost 85D, ale taky žádné velké pohodlí, měla jsem stále stejný problém. Po šestinedělí jsem si po přečtení stránek sehnala velikost 80 – 85G. Osobně si myslím, že v těhotenství se přirozeně zvětší objem, jelikož rostoucí plod vytlačuje vnitřnosti nahoru a prsy se též zvětší. Po ustálení laktace až do cca půl roku věku dítěte je velikost přibližně jako koncem těhotenství. S přibývajícím množstvím příkrmů ubývá logicky mléko a prsy se zmenšují.“ 

Eleonora: „Co se týče velikosti obvodu tak u mne to bylo před těhotenstvím 67 cm pod prsy a 80 cm přes prsa, na konci těhotenství 78 / 95cm, koncem šestinedělí 75 / 92cm a kolem půl roku po porodu se to ustálilo na 70 / 90cm. Takže původně v šestinedělí koupená 70C bez kostic je od té doby dobrá na noc, ale na tu dobu než se ustálí laktace, tak to šestinedělí až do dvou měsíců, taky doporučuju podprsenky bez kostic.“

Podobné články