Navigace
Hledat

Jak se prsa mění během těhotenství, kojení a odstavení

Jak se prsa mění během těhotenství, kojení a odstavení

V období těhotenství a po porodu se prsa začnou výrazně měnit. Přečtěte si, jaké změny můžete očekávat, pokud plánujete miminko, nebo jste aktuálně těhotná.

První změny můžete pociťovat již v ranném stádiu těhotenství, kdy se začne vyvíjet a růst mléčná žláza. S postupem těhotenství obvykle ztmavnou prsní dvorce a prsa začnou produkovat mlezivo. Mlezivo se tvoří několik dní před porodem a po něm. Je to prvotní mléko, které má obrovský význam pro miminko a jeho imunitní systém.

Jak moc se prsa v těhotenství zvětší

Změna velikosti poprsí v těhotenství a po porodu je velmi individuální záležitostí u každé ženy a může se také u každého vašeho těhotenství lišit. Zvětšování prsou obvykle končí asi 3 – 5 dní po porodu. Poté, co začnete kojit, budou prsa neustále trochu měnit svou velikost. Po porodu se poprsí začne hodně nalévat mlékem a může se ještě výrazně zvětšit. Je to však jen dočasná změna a za pár dní se velikost opět ustálí.

Změny poprsí po odstavení

Těhotná maminka v kojicí podprsence Hotmilk Show Off

Po odstavení, kdy již mateřské mléko není potřeba, se mléčné žlázy opět zmenší. Společně s nimi také poprsí zmenší svoji velikost. Po odstavení se vaše prsa mohou měnit ještě několik měsíců, než se velikost opět ustálí.

Ideální je, pokud maminka odstavuje postupně a nedojde tak k velmi náhlým změnám. Obvykle ženy skončí zhruba na velikosti před těhotenstvím, ale prsa mohou být již méně pevná. Opět je to velmi individuální záležitost a může se u každé ženy lišit.

Každá žena je originál

Maminky s dětmiZatím co vám se prsa po odstavení postupně vrátí na stejnou velikost jako před těhotenstvím, kamarádce zůstane menší velikost. Jiná kamarádka třeba ještě nestihla shodit těhotenská kila a tak má prsa větší, než před těhotenstvím. Každá žena je originál, neporovnávejte se s ostatními.

Je naprosto normální, že vaše poprsí těšně po odstavení miminka může působit unaveně. Nezapomeňte však, že se ještě poprsí bude pár měsíců měnit. Velmi pomůže v tomto období opět zajít na bra-fitting a zjistit správnou velikost podprsenky, která s vaším poprsím dokáže opravdu zázraky.

Podobné články