Navigace
Hledat

Jak zmírnit bolest prsou v těhotenství

Jak zmírnit bolest prsou v těhotenství

Bolest prsou během těhotenství není nic neobvyklého. Ve skutečnosti je to jeden z prvních možných příznaků těhotenství. Poradíme vám, jak si ulevit.

Bolest prsou bývá největší během prvního trimestru těhotenství. Prsa mohou být bolavá, nateklá a citlivá. Většina žen zaznamená snížení bolesti prsou ve druhém a třetím trimestru těhotenství. Bolest se však může čas od času znovu objevit.

Proč prsa v těhotenství bolí

Je zde mnoho různých faktorů, které vedou k bolesti prsou během těhotenství. Tím hlavním je samozřejmě změna tvaru a velikosti poprsí. Prsa se začnou připravovat na svoji hlavní funkci, kterou je po porodu výživa miminka. Prsa se zvětší a změní se jejich tvar i velikost. Ňadra se mohou zvětšit až o jednu velikost již v prvních třech měsících těhotenství. Zejména hormonální nerovnováha a růst prsou během těhotenství jsou důsledkem bolesti a zvýšené citlivosti poprsí.

Tipy pro zmírnění bolestí prsou

Maminka v kojicí podprsence
  • Sežeňte si padnoucí podprsenku. S postupujícím těhotenstvím se vám zvětší jak velikost poprsí, tak hrudníku. Měla byste mít alespoň jednu skutečně padnoucí podprsenku, která vám bude pohodlná a budete se v ní dobře cítit. Velký diskomfort maminky začínají pozorovat kolem pátého měsíce těhotenství. Nebojte se sáhnout již v tomto období po kojicí podprsence. Kojicí podprsenky jsou často bez kostic a bude vám moc příjemná.
  • Spaní v podprsence – ano! Kvůli bolestivému a citlivému poprsí bývá někdy těžké vůbec usnout. Zkuste si proto na spaní najít vhodnou podprsenku. Nejlépe opět mateřskou či těhotenskou podprsenku, která vám bude příjemná. Opět tak zamezíte pohybu prsou a zmírníte jejich citlivost. Doporučujeme například kojicí podprsenku My Necessity, která je jako druhá kůže a bude ideální také do vaší tašky do porodnice.
  • Proud teplé vody. Zkuste teplou sprchu a proudem vody si jemně masírujte prsa. Ne všem ženám je to však příjemné. Některé nastávající maminky považují teplou sprchu za uvolňující a zklidňující bolest v prsou. Dalším ženám to naopak vyhovovat vůbec nemusí a může to být pro ně bolestivé. Pokud v teplé sprše najdete úlevu, pak ji opakujte, pokud ne, vyhýbejte se proudu vody a zkuste například teplou koupel.
  • Omezte příjem soli, která může zhoršovat bolest prsů během těhotenství, jelikož zadržuje vodu v těle.
  • Buďte fyzicky aktivní i v těhotenství. Udělejte si příjemnou procházku na 25 – 30 minut denně. Vhodná je také jóga a meditace pro relaxaci těla.
  • Zjistěte, zda vám větší úlevu od bolesti přináší teplý či naopak studený obklad prsou. Vyzkoušejte oba a uvidíte, který bude pro vás příjemnější.
  • Pokud je bolest prsou nesnesitelná, poraďte se se svým gynekologem.

Podobné články