Vyplatí se kupovat dražší podprsenky?

Podprsenka je poměrně komplikovaný kus oblečení v porovnání s ostatními oděvy, které najdete ve svém šatníku. Kvalitní podprsenka se skládá někdy až z 60 jednotlivých kusů a na jejím vzniku se jen při šití podílí až 25 lidí. Než se vydáte na nákup podprsenky, je důležité pochopit, co vše stojí za její konstrukcí a proč se podprsenky cenově liší. Zamyslete se nad tím, co vše často požadujete, aby nová podprsenka splňovala. Je někdy až úžasné, co vše podprsenka dokáže.

Obecně je zde několik faktorů, které ovlivňují konečnou cenu podprsenky. Mezi ně patří konstrukce a vývoj, materiál, zdobení nebo šití. Více detailně najdete vše popsané níže. Lépe si tak můžete představit, za co vlastně platíte.

INOVACE

Než se jedna podprsenka dostane na trh, trvá to zhruba 18 měsíců. Do této doby navíc není započítán ani samotný vývoj podprsenky, pokud se jedná o něco zcela nového, co se týče materiálu nebo střihu. Představím vám například jednu z novinek, která se nyní na trhu objevuje čím dál častěji a to je materiál, kterému se říka spacer. Znáte ho například z našich podprsenek Simone Perele Caresse nebo Simone Perele Andora.

Spacerová pěna je v podstatě takový malý sendvič. Mezi dvě vrstvy velmi tenké tkaniny jsou vpletena vlnitá vlákna s malými vzduchovými kapsičkami. Košíčky se tak lépe přizpůsobí individuálnímu tvaru prsu a navíc jsou lehké a vzdušné. Ideální třeba na horké letní dny. Když podržíte košíček proti světlu, je tak lehký a tenký, že můžete prakticky vidět skrz. Díky speciální technologii však v žádném případě nedochází u podprsenky ke ztrátě podpory, naopak, drží velmi dobře.

KONSTRUKCE A VÝVOJ 

Každá podprsenka prochází procesem designu. Výrobci podprsenek nejvyšší kvality tak zajišťují, že podprsenka sedne naprosto dokonale ve všech nabízených velikostech. Je to právě ten aspekt, který nám zaručí, že podprsenka bude perfektně podporovat poprsí a zároveň bude také dobře vypadat.

Jednodušeji řečeno: čím větší košíček podprsenky, tím více času je potřeba na její vývoj. A je to právě vývoj podprsenky, který zaručuje její fantastickou funkci, který často zůstává zákaznicím skryt. Často si neuvědomíte, že někteří výrobci používají třeba speciálně tvarované flexibilní kostice pro dokonalou podporu. Je to něco, co cítíte, že je na těle skvělé a jiné než předtím, ale nedokážete to přesně popsat. 

MATERIÁL 

Jako s jinými oděvy, náklady na použité materiály samozřejmě ovlivní také cenu vaší podprsenky. Bavlna bude levnější než jemné hedvábí. Zároveň se s bavlnou výrobcům mnohem lépe pracuje a tak je výroba podprsenky o dost levnější, než třeba té z hedvábí. Je to také jedna z věcí, kterou možná nepoznáte na první pohled.

 

Dražší podprsenky se obvykle skládají z více různých materiálů, aby byla zaručena naprosto perfektní podpora poprsí. Navíc třeba u větších velikostí jsou přidány boční panely nebo speciální vyztužení, aby podprsenka skvěle sedla. Přesně to opět navyšuje nejen kvalitu, ale také cenu podprsenky.

ZDOBENÍ 

Všechny knoflíčky, mašličky, přívěsky a další ozdoby považujeme za zdobení podprsenky. I když tyto části nijak neovlivní konstrukci ani to, jak podprsenka sedí, přidávají podprsence na ceně. Stejně tak krajkové podprsenky mohou být často dražší, jelikož se s materiálem hůře pracuje.

Nezapomeňte také na rozdíl mezi krajkou a výšivkou. Pro většinu lidí se možná jedná o naprosto nepodstatný detail. Výšivka je každopádně mnohem draží, za to vypadá lépe a opět se jedná o tu „kvalitnější verzi“.

RUČNÍ ŠITÍ 

Některé speciální šití u podprsenek se musí provádět ručně, což je další z faktorů, který určuje cenu podprsenky. Ručně šité jsou například podprsenky Ulla Dessous, jejíž doprovodné fotky najdete v tomto článku.

JE LEVNĚJŠÍ PODPRSENKA VÝHRA? 

Není. Skutečně jednoduchá odpověď. Naše zákaznice se nám samy přiznaly, že občas neodolají nákupu levné podprsenky a nebo hned několika kouskům. Žádná z takových podprsenek pak ale nesedí úplně správně. Nakonec všechny ty super levné podprsenky leží nenošené v šuplíku a za stejnou cenu byste si mohla pořídit jednu kvalitní podprsenku, která vám skutečně padne a kterou budete ji ráda nosit.

Pojďme na to taky trochu matematicky. Dejme tomu, že jste si v posledním roce koupila 5 levných podprsenek a každá stála zhruba 600 Kč. Utratila jste tedy asi 2400,- Kč. Po roce ale všechny podprsenky vyhodíte, protože déle mnohdy nevydrží. Když si ale koupíte dvě kvalitní podprsenky, kdy každá bude stát 1200,- Kč, pak je budete moci nosit pravděpodobně mnohem déle. Takže vlastně ještě ušetříte.

Podprsenka je v podstatě nejvýhodnějším kusem oblečení ve vašem šatníku. Pro příklad: koupíte si podprsenku za 1500Kč. Teď si spočítejte, kolikrát si vezmete takovou podprsenku na sebe a kolikrát si vezmete třeba nové šaty, které vás vyšly na stejnou cenu. Je to skutečně neporovnatelný rozdíl.

Závěrem bych ráda podotkla, že levná podprsenka, ať už se o ni budete starat jakkoli, vám nikdy neposkytne podporu tak dlouho, jako kvalitnější kousek spodního prádla. Levnější podprsenka rychleji ztratí svoji elasticitu a materiál se vytáhne. Nakonec tedy budete stejně muset koupit novou. Každopádně správná péče vám vždy ušetří peníze, na to nezapomínejte.

Nechceme samozřejmě nijak shazovat levnější kousky, které můžete sehnat. Spousta levnějších podprsenek vám jistě také hezky poslouží. Jen od nich nemůžete čekat tolik, jako u kvalitnějších podprsenek. Tímto článkem vám chceme poskytnout nadhled k tomu, abyste věděla, proč jsou některé podprsenky zkrátka dražší a co od nich můžete čekat.

Ve správné podprsence byste se v každém případě měla cítit skvěle. Musí být pohodlná a podpořit vás v každé situaci. Jestliže nejste spokojená s tím, jak se ve své současné podprsence cítíte, nebojte se to změnit. Jsme tu pro vás a rády vám pomůžeme.