Prevence rakoviny prsu a pooperační podprsenky

Říjen je již každoročně měsícem povědomí o rakovině prsu. Jistě jste se již s některými články na toto téma setkala. Většina žen však zapomíná, jak je prevence důležitá. Samovyšetření prsu vám zabere chviličku a může vám také zachránit život…

Časté dotazy:

Je pravda, že rakovina prsu postihuje spíše starší ženy?

Na samovyšetření prsu nebudete nikdy příliš mladá. Stejně tak nebudete nikdy příliš mladá na to, abyste onemocněla rakovinou prsu. Přitom prevence je poměrně jednoduchá. Stačí svá prsa pravidelně kontrolovat.

Jak často by se mělo poprsí kontrolovat?

Doporučuje se kontrolovat prsa každý měsíc, ale můžete samozřejmě i častěji :-) Cílem je vždy poznat, jak se poprsí mění během cyklu a co je u vašich prsou přirozené. Pravidelná kontrola je jediný způsob, jak poznat, že něco není v pořádku.

Jak prsa kontrolovat a na co se zaměřit?

Neexistuje žádný dobrý nebo špatný způsob, jak kontrolovat prsa. Důležité je provádět kontrolu vždy podobným způsobem a pravidelně. Nejlepší je, pokud si stoupnete před zrcadlo a zkontrolujete všechny části prsu, včetně podpaží až po klíční kost. Na co se zaměřit:

 • Otoky v podpaží a okolí klíční kosti
 • Bulky nebo zduření
 • Změny textury kůže, vyrážky a zarudnutí
 • Tvar a poloha bradavek
 • Změna velikosti nebo tvaru poprsí
 • Výtok z bradavky
 • Neustupující bolest v prsou

Většina změn vůbec nemusí značit rakovinu prsu, přesto se nebojte promluvit si se svým lékařem. Čím dříve je rakovina diagnostikována, tím může být léčba účinnější.

 

A co když něco najdu… ?

Pokud objevíte něco, co se vám zdá jako neobvyklé, zajděte si na prohlídku. Od toho tu přece lékaře máme. Nezapomínejte však, že vy znáte svá prsa lépe než kdokoli jiný a sama byste měla vědět, co je a co není pro vás obvyklé.

Určitě nemyslete na to nejhorší, statistiky uvádí, že devět z deseti útvarů (bulka), není rakovinotvorných. Nicméně bez ohledu na to o co se může jednat, určitě stojí za to vyhledat lékaře a nechat se prohlédnout.

Ženy od 45 let věku mají ze zdravotního pojištění hrazené screeningové mamografické vyšetření. Jedná se o preventivní vyšetření mléčné žlázy a provádí se i v případě, kdy nejsou přítomny žádné známky nádorového onemocnění poprsí. Toto vyšetření se provádí ve dvouletých intervalech. Objednejte se již dnes!

 

 

Rakovina prsu a pooperační podprsenky

Pokud byla vám, nebo někomu ve vašem blízkém okolí diagnostikována rakovina prsu, pak jistě víte, jaký zničující vliv to může mít na sebevědomí a celkové vnímání těla. Nakonec také zdánlivě nepodstatné věci věci, jako je například padnoucí podprsenka, mohou ženám v tomto období velmi pomoci.

Najít podprsenku, která dobře padne, je příjemná a pohodlná na nošení je velmi důležité. Většina lékařů doporučuje po operaci poprsí podprsenky bez kostice. Jednak je tato varianta pohodlnější, ale z lékařského hlediska také snižuje riziko dalších komplikací. Pooperační podprsenky nejsou pouze podprsenky bez kostice s kapsou pro vložení protézy. Musíme vzít v potaz mnohem více.

Podprsenka by měla být střihově spíše uzavřenější, s vyšším středem. Je také vhodné, aby boční část podprsenky byla širší. Neměla by být příliš úzká a zařezávat se do těla.

Jaké vlastnosti by měla mít pooperační podprsenka

 • Nedílnou součástí chirurgické léčby rakoviny poprsí je operace mízních uzlin, které mohou být v průběhu operace odstraněny. U pooperační podprsenky je tedy důležité, aby byla boční část bez výrazných švů a krajek, nebo jakýchkoli speciálních výztuží v oblasti podpaží.
 • Nebudeme si nic nalhávat, velká většina pooperačního prádla je velmi neatraktivní. Naštěstí jsou dnes již na trhu podprsenky, které jsou nejen funkční, ale také mají zajímavý design. Také v tomto případě, je velmi důležité zvolit správnou velikost podprsenky. Nošení nevhodné velikosti může způsobovat zbytečnou bolest a nepohodlí. Podprsenku je lepší vyzkoušet ještě před navržením protézy.
 • Novozélandská značka Hotmilk po rozsáhlém testování zařadila do prodeje speciální podprsenku pro ženy po mastektomii. Podprsenka je speciálně navržena tak, aby pomohla ženám po operaci poprsí a ulevila od bolesti. Je vhodná ale i pro ženy, které z nějakého důvodu nemají rády kosticové podprsenky.
 • Výsledkem je krásná podprsenka Sophia, která se vyznačuje jemnou krajkou s mikrovláknem a bavlněnou podšívkou pro maximální pohodlí. Zároveň má uvnitř košíčků skryté kapsičky pro vložení epitézy. Podprsenka je samozřejmě bez kostic. Více informací o velikostech a ceně zde.
 • Nově máme v nabídce také krásné a funkční pooperační podprsenky značky Amoena, která se na pooperační prádlo přímo specializuje.