Navigace
Hledat

Prevence rakoviny prsu a pooperační podprsenky

Prevence rakoviny prsu a pooperační podprsenky

Říjen je již měsícem povědomí o rakovině prsu. Posvítíme si na prevenci a také na výběr vhodného prádla po mastektomii.

Prevence a časté dotazy

Je pravda, že rakovina prsu postihuje spíše starší ženy?

Na samovyšetření prsu nebudete nikdy příliš mladá. Stejně tak nebudete nikdy příliš mladá na to, abyste onemocněla rakovinou prsu. Prevence je opravdu jednoduchá, stačí vám pár minut každý měsíc.

Jak často mám prsa kontrolovat?

Doporučuje se kontrolovat prsa každý měsíc, ale můžete samozřejmě i častěji. Cílem je vždy poznat, jak se poprsí mění během cyklu a co je u vašich prsou přirozené. Pravidelná kontrola je jediný způsob, jak poznat, že něco není v pořádku.

Jak prsa kontrolovat a na co se zaměřit?

Neexistuje žádný dobrý nebo špatný způsob, jak kontrolovat vaše poprsí. Důležité je provádět kontrolu vždy podobným způsobem a pravidelně. Nejlepší je, pokud si stoupnete před zrcadlo a zkontrolujete všechny části prsu, včetně podpaží až po klíční kost. Na co se zaměřit:

 • Otoky v podpaží a okolí klíční kosti
 • Bulky nebo zduření
 • Změny textury kůže, vyrážky a zarudnutí
 • Tvar a poloha bradavek
 • Změna velikosti nebo tvaru poprsí
 • Výtok z bradavky
 • Neustupující bolest v prsou

Většina změn vůbec nemusí značit rakovinu prsu, přesto se nebojte promluvit si se svým lékařem. Čím dříve je rakovina diagnostikována, tím může být léčba účinnější.


Co když si „něco“ najdu?

Pokud objevíte něco, co se vám zdá jako neobvyklé, zajděte si na prohlídku. Od toho tu přece lékaře máme. Nezapomínejte však, že vy znáte svá prsa lépe než kdokoli jiný a sama byste měla vědět, co je a co není pro vás obvyklé.

Určitě nemyslete na to nejhorší, statistiky uvádí, že devět z deseti útvarů (bulka), není rakovinotvorných. Přesto však stojí za to vyhledat lékaře a nechat se prohlédnout.

Ženy od 45 let věku mají ze zdravotního pojištění hrazené screeningové mamografické vyšetření. Jedná se o preventivní vyšetření mléčné žlázy a provádí se i v případě, kdy nejsou přítomny žádné známky nádorového onemocnění poprsí. Toto vyšetření se provádí ve dvouletých intervalech.


Rakovina prsu a pooperační podprsenky

Pooperační podprsenka Amoena s kapsami pro vložení prsní epitézyPokud byla vám, nebo někomu ve vašem blízkém okolí diagnostikována rakovina prsu, pak jistě víte, jaký zničující vliv to může mít na sebevědomí a celkové vnímání těla. Nakonec také zdánlivě nepodstatné věci, jako může být například padnoucí podprsenka, mohou ženám v tomto období velmi pomoci.

Najít podprsenku, která dobře padne a je příjemná a pohodlná na nošení, je velmi důležité. Většina lékařů doporučuje po odstranění prsní žlázy podprsenky bez kostice. Jednak je tato varianta pohodlnější, ale z lékařského hlediska také snižuje riziko dalších komplikací. Pooperační podprsenky nejsou pouze podprsenky bez kostice s kapsou pro vložení protézy. Musíme vzít v potaz mnohem více.

Podprsenka by měla být střihově spíše uzavřenější, s vyšším středem. Je také vhodné, aby boční část podprsenky byla širší. Neměla by být příliš úzká a zařezávat se do těla.


Jaké vlastnosti by měla mít pooperační podprsenka

 • Nedílnou součástí chirurgické léčby rakoviny poprsí je operace mízních uzlin, které mohou být v průběhu operace odstraněny. U pooperační podprsenky je tedy důležité, aby byla boční část bez výrazných švů a krajek, nebo jakýchkoli speciálních výztuží v oblasti podpaží.
 • Nebudeme si nic nalhávat, velká většina pooperačního prádla je velmi neatraktivní. Naštěstí jsou dnes již na trhu podprsenky, které jsou nejen funkční, ale také mají zajímavý design. Také v tomto případě, je velmi důležité zvolit správnou velikost podprsenky. Nošení nevhodné velikosti může způsobovat zbytečnou bolest a nepohodlí. Podprsenku je lepší vyzkoušet ještě před navržením protézy.
 • Z našich zkušeností můžeme vřele doporučit podprsenky značky Amoena. Jejich podprsenky jsou speciálně navrženy tak, aby pomohly ženám po operaci poprsí a ulevily od bolesti. Jsou vhodná ale i pro ženy, které z nějakého důvodu nemají rády kosticové podprsenky.
 • Pokud žena přijde o prso nebo jeho část, vkládá si do podprsenky speciální prsní epitézu. Pooperační podprsenky proto mají speciální kapsy uvnitř košíčku, do kterých lze epitézu bezpečně uložit. Ženám doporučujeme také plavky s kapsičkami pro vložení prsní epitézy.
Prsní epitéza a výběr padnoucí podprsenky

Nebojte se navštívit specializovaný obchod

Pro speciální pooperační podpsenku s kapsami na epitézu nemusíte pouze do zdravotnických potřeb. V našich prodejnách najdete bohatý výběr podprsenek a plavek značky Amoena. Vybíráme takové modely, které jsou nejen pohodlné a funkční, ale také vzhledově potěší každou ženu. Věříme, že je pro ženu při ztrátě poprsí velmi důležité najít takové spodní prádlo, ve kterém se bude skvěle cítit a které podpoří její ženskost. Jsme vám proto k dispozici i v těchto těžkých životních chvílích. Nebojte se na nás obrátit.

Na co se u nás můžete těšit

Podobné články