Jak vypadá správná podprsenka

 

Zkontrolujte si svoji podprsenku

Podprsenka by měla být kolem těla zapnutá vodorovně, to znamená, že by zapínání mělo být ve stejné výšce jako přední část podprsenky. Pokud zapínání vyjíždí směrem nahoru, máte moc velký obvod podprsenky.

  • správná a špatná velikost podprsenkyKostice by měla být na kůži přitisknutá tak, aby se nám pod ní nevešel prst. Pokud se vám tam prst vejde, popř. můžete zepředu odtáhnout podprsenku více od těla, máte velký obvod podprsenky a prsa mohou také vyjíždět spodem. Přední část, spojující oba košíčky, by měla dokonale přiléhat na hrudní kost. Pokud odstává, zkuste větší velikost košíčku.
  • Ramínka podprsenky se nesmí zařezávat, ale zároveň by také neměla padat. Ideální je, pokud se vám pod ramínko vejdou pohodlně dva prsty.
  • Košíček podprsenky musí sedět. Pokud si prsa v podprsence upravíte a košíček podprsenky se vám i tak shrnuje, krčí, nebo jakkoli mění tvar, je třeba zvolit jinou velikost košíčku. Pokud vám košíčky odstávají, jsou moc velké. Pokud naopak kraj košíčku prso půlí, je příliš malý.
  • Podprsenku se správným obvodem bychom nikdy neměli (v zapnutém stavu na těle) za zapínání odtáhnout od těla tak daleko, že by se nám tam vešla ještě i kamarádka. Zapínání bychom měli odtáhnout asi tak na tři prsty.
  • Důležité je si na sobě umět podprsenku upravit. Kostice by měla prso kopírovat po celé jeho délce a končit až u podpažní jamky. Nejlépe si podprsenku srovnáte, pokud si prso shora chytíte a kostici druhou rukou stáhnete kousek směrem dolů a dozadu. Lehce si také popotáhněte zapínání podprsenky směrem dolů, aby bylo ve vodorovné poloze.
  • Pokud máte správnou velikost podprsenky, tak by měla sedět na svém místě i když se předkloníte, zvednete ruce nebo uděláte jakýkoliv jiný pohyb. Aneb, jak jí ráno nasadíte, tak jí večer sundáte. Žádné úpravy během dne nejsou potřeba.

 

A co otlaky?

Pokud si nejste jistá, zda máte správnou podprsenku, zkuste se také podívat, jaké otlaky na těle vám zanechá podprsenka, když si ji sundáte. Pojďme se podívat jak vypadají otlaky od správné podprsenky:

Jak můžete vidět na obrázku, obvod je přibližně vodorovně, tedy tak, jak má být. Pokud by byla velikost obvodu u podprsenky moc velká, otlak by směřoval od prsa k podpaží směrem nahoru, tedy pokud by se u tak velkého obvodu vůbec nějaký otlak vytvořil.

Kostice zde krásně lemuje prso, neleží na prsní tkáni a zároveň ani někde daleko za prsem, což mohou způsobit příliš široké kostice. Kostice končí přesně v místech, kde by měla. V případě malých košíčků obvykle kostice leží na prsní tkáni a zapichuje se do prsa.

Lehké otlaky od podprsenky jsou zcela normální. Stejně, jako vám na těle mohou zůstat otlaky například od kalhotek nebo ponožek. Schválně, zkuste si změřit obvod kalhotek a následně váš vlastní obvod. Jak by asi vypadaly kalhotky, pokud byste si je koupila ve velikosti svého obvodu? Zajisté by vám byly velké a padaly by. Podprsenka vám sice nespadne, ale u příliš velkého obvodu se může stát, že vám spodem košíčků začnou vypadávat prsa.

Není pravda, že otlaky symbolizují příliš těsný obvod podprsenky. Často je mají také ženy, které mají obvod podprsenky tak velký, že se jim po zádech posouvá do nebeských výšin. I příliš volný obvod však může způsobit menší otlaky. Kromě toho ale také podráždění či poškrábání kůže způsobené jeho neustálým posouváním.  Jelikož má většinu váhy prsou držet právě obvod, je jasné, že menší otlaky na těle vzniknou.