Navigace
Hledat

Otevřený dopis vládě ČR

Otevřený dopis vládě ČR

Nedokážeme už déle přihlížet aktuální situaci, a proto jsme 19. ledna 2021 napsaly tento otevřený dopis vládě České republiky.

V návaznosti na tento otevřený dopis jsme 21. ledna 2021 zveřejnily online petici za přidání segmentu spodního prádlo do výjimky ze zákazu maloobchodního prodeje v provozovnách.

Znění otevřeného dopisu vládě

Vážený pane ministře Havlíčku,
Vážená paní ministryně Maláčová,
Vážený pane ministře Blatný,

dovolujeme si obrátit se na Vás formou otevřeného dopisu s výzvou o okamžité přidání segmentu spodního prádla do výjimky ze zákazu maloobchodního prodeje v provozovnách.

Jako jednatelky společnosti Správná podprsenka s. r. o., která aktuálně provozuje tři kamenné prodejny se spodním prádlem, jsme nyní nuceny denně odmítat žádosti našich zákaznic k tomu, abychom jim dovolily spodní prádlo vyzkoušet na našich pobočkách. Převážná část těchto žádostí pochází od nastávajících maminek a maminek těsně po porodu, které akutně potřebují kojicí podprsenku a nemohou si ji nikde vyzkoušet.

K pochopení této žádosti bychom rády doplnily, že výběr skutečně padnoucí podprsenky bývá často velmi náročný. I při osobním poradenství u nás v prodejně žena vyzkouší i desítky modelů, než najdeme třeba jen jednu podprsenku, ve které se bude cítit dobře a bude jí opravdu správně sedět. Při výběru kojicí podprsenky, kterou považujeme za zdravotní pomůcku, je to ještě náročnější.

S naprostou jistotou se domníváme, že spodní prádlo není věcí zbytnou, ale pro mnoho žen opravdu nezbytnou. Převážnou většinu našich zákaznic tvoří ženy s takovou velikostí, která se běžně v konfekci ani ve zdravotních potřebách nedá sehnat. Pro tyto ženy tedy nemožnost zakoupení nového spodního prádla ve chvíli, kdy dojde například k poškození staré podprsenky, může znamenat nejen obrovský diskomfort, ale zároveň může dojít k mnoha zdravotním komplikacím. U nastávajících maminek je toto riziko mnohem vyšší.

Dodnes nezapomeneme, když nám při prvním uzavření provozoven v březnu plakala do telefonu maminka, že nemůže nikde sehnat padnoucí kojicí podprsenku. Tato žena měla doma jen jednu použitelnou podprsenku, která ji natolik tísnila, že jí způsobovala nepředstavitelné bolesti. V případě takového kusu spodního prádla, jakým je například kojicí podprsenka, opravdu nelze čekat měsíc, či dva na otevření prodejen.

Možná si říkáte, že si přece žena může spodní prádlo objednat online. V případě například již zmiňované kojicí podprsenky to často není možné. Kojicí podprsenka se ideálně kupuje v posledních týdnech těhotenství. Mamince tedy přijde, dejme tomu, 4 týdny před porodem. Zjistí, že jí podprsenka nesedí a chce jí vyměnit nebo zcela vrátit a objednat jinou velikost nebo typ. Proces výměny zboží (než dojde ke zpětnému odeslání, zpracování e-shopem a odeslání nového kusu) může trvat i dva týdny. Než mamince dorazí další zásilka, může dojít k předčasnému porodu a žena odjíždí do porodnice bez kojicí podprsenky.

Věřte, že bolest a diskomfort, který bude žena v prvních dnech s miminkem zažívat právě z toho důvodu, že nebude mít kvalitní podporu pro nateklá a bolestivá prsa, je obrovská. Následně musí v období šestinedělí, kdy je to pro mnoho žen zcela nereálné, řešit opět objednávání dalšího spodního prádla. Je to tedy záležitost časově velmi napjatá a není možné čekat na to, kdy přijde rozvolnění a maminka si bude moci podprsenku přijít osobně vyzkoušet.

Naprosto si uvědomujeme rizika epidemie a nijak se nesnažíme je znevažovat, přesto žádáme výjimku ze zákazu maloobchodního prodeje v provozovnách pro segment spodního prádla, jelikož této situaci a diskomfortu zejména u maminek už nedokážeme déle přihlížet.

Věříme, že obzvlášť v této složité době je ten pravý čas udělat krok, který může mnoha ženám pomoci předejít dalším zdravotním komplikacím a obrovskému nepohodlí.

S pozdravem

V Praze dne 19. 1. 2021
Ing. Irena Tomascová a Mgr. Karolina Tomascová
jednatelky Správná podprsenka s. r. o.

Petice za spodní prádlo

Podobné články