Internetové mýty

„To není možný, já nemůžu mít 65D. Já mám malý prsa, nosím 75B. Jak bych asi mohla mít „Dčka“? To je nějaká pitomost! Podívej se na internet, tady mi třeba vyšlo dokonce 80A. Ne, jdu si koupit svojí 75B, když nebude tak to 80A. Vždyť je to jedno, ne?“

Na internetu můžete najít nespočet „správných“ tabulek nebo kalkulaček velikosti, které vám údajně vypočítají tu správnou velikost právě pro vás. Často se bohužel té opravdu správné velikosti ani zdaleka neblíží. Pojďme se spolu podívat na nejznámější podprsenkové fámy, které lze na českém internetu najít.

Často se stává, že na stránkách objevíte návod, jak si zkontrolovat vaši podprsenku a jak by měla ta správná vypadat. Velmi často jsou tyto rady správné. Bohužel obvykle následuje návod na změření a velmi nepovedená velikostní tabulka, která vás k vaší správné velikosti nikdy nedovede.

S jakými nevhodnými návody se můžeme setkat? Aneb TAKHLE NE!

Postup měření:

1. Změřte si obvod hrudníku – nejdříve tak, že metr přiložte těsně pod prsy. Tím získáte velikost, kterou budete pří nákupu uvádět – např. 75, 80, 85 atd.

To znamená, že pokud si naměříte např. 80cm pod prsy, dle tohoto návodu byste měla mít obvod podprsenky také velikost 80. Je to naprostý nesmysl! Jak už jste se mohly dozvědět, obvod podprsenky tvoří asi 80-90% její podpůrné činnosti, a proto by měl být pevný. Pokud si koupíte podprsenku podle tohoto návodu, nebude vám nikdy správně sedět. Je potřeba počítat s elasticitou materiálu. Pokud si změříte natažený obvod podprsenky s označením 80, bude nejspíše měřit více než 90cm. Potom tedy nemůže sedět pevně kolem těla. 

2. Měření zopakujte, ale podruhé metr veďte přes prsa, nejlépe přes bradavky nebo přes místo největšího zaoblení. Tento údaj bude vyšší než první měření.

3. Spočítejte rozdíl mezi měřením přes prsa a pod prsy.

4. Podle tabulky zjistíte velikost vašich košíčků :

5. K naměřenému obvodu hrudníku (krok č.1) přiřadíte velikost košíčků a získáte správnou velikost podprsenky, např. 80 C, 85 D.

Skoro ani nevím, kde začít. Takže máte tedy již špatný obvod podprsenky, jelikož jste tak trochu zapomněla odečíst 5-10 cm od naměřených hodnot (počítáme s elasticitou materiálu). Nyní se navíc dozvíte například to, že velikost A začíná na rozdílu 12-14cm. Opravdu?

Dejme tomu, že máte naměřenou velikost 80cm pod prsy a 92cm přes prsa. Dle těchto úžasných rad by vaše „správná“ velikost měla být 80A. Ve skutečnosti byste však na stejné míry měla mít podprsenku velikosti 70DD. Bude mít o dvě velikosti menší obvod a o dvě čísla větší košíček. A to už je opravu podstatný rozdíl.  

Další falešná tabulka:

Nyní se pojďme podívat na jinou velikostní tabulku, kterou můžete najít na internetu:

Dle této tabulky obvod velikosti podprsenky např. 80 odpovídá obvodu pod prsy 78-82cm. To znamená, že pokud si pod prsy naměříte 78cm, podle tabulky byste měla mít ještě větší obvod, než jste si sama naměřila! Opravdu si myslíte, že tento obvod bude pevný? Že bude prsa držet? Nebo opět skončíte s podprsenkou, která vám vubec nesedne?

Kalkulátor velikosti

Kapitolou samu pro sebe jsou nejrůznější internetové kalkulačky, které vám mohou vypočítat velikost podprsenky. 

Asi nejznámější kalkulačkou na českém internetu je tato kalkulačkaZkoušela jsem několikrát zadat hodnoty, pokaždé mi vyšlo „Neobvyklá velikost – poraďte se s námi v poradně!“ Pojďme se tedy podívat do poradny. Vybrala jsem příklad, který mluví sám za sebe:

OTÁZKA: Dobrý den, prosím vás o radu ohledně velikosti podprsenky. Už roky nosím vel. 75 B, v této velikosti podprsenky s kosticí jsem si naměřila obvod pod prsy 78 cm a 91 cm přes prsa. Ve velikosti 75 B se poslední dobou cítím utěsněná, ale přitom se mi zdá, že mi odstávájí košíčky. Většinou nosím podprsenky s push-up efektem vel. 75 B. Ve velikosti 75 B jenom s kosticí se mi zdá, že mám prsa rozmáčklá do stran, rozhodně o nějakém žlábku nemůže být řeč. Moc děkuji za radu. Monika

ODPOVĚĎ: Dobrý den, hned dopředu musím napsat, že právě ta nedobře sedící podprsenka Vám může ovlivnit měření přes prsa a tak nevíme, zda velikost 91 cm přes prsa je správně. Rozhodně bych nejdříve vyšla s Vašeho obvodu pod prsy 79 cm, podle naší praxe by Vám měla lépe sedět podprsenka s obvodem 80 cm (nikoliv 75 cm). Pokud máte prsa stejně veliká, jako když jste nosila 75B, tak při obvodu 80 cm se ta podprsenka bude jmenovat 80A. Nelekejte se toho „áčka“, u této podprsenky je košíček přibližně stejně hluboký jako u podprsenky 75B. Velikost 80A se nevyrábí u všech druhů podprsenek, ale vybírejte si u kvalitnějších výrobců (např. Triumph), neboť kvalitnější prádlo prsa dobře tvaruje a jenom je nepřikrývá :-). Potřebovala byste asi podprsenku s push-up tvarováním, protože vytváří hezký dekolt.Zdraví Laďka – prodavačka z Bílé labutě.protože vytváří hezký dekolt.Zdraví Laďka – prodavačka z Bílé labutě.

Monika si s novou podprsenkou bohužel moc nepolepší… Na obvod pod prsy 78cm jí byla doporučena velikosti obvodu 80. Opravdu myslíte, že tato podprsenka bude lepší? Monika by měla mít velikost zhruba 70DD nebo 75D. Ano, a hlavně nezapomenout hned doporučit push-up podprsenku. Kdyby Monika zkusila opravdu správnou velikost, někde kolem velikosti 70DD a ne 80A,  tak by nejspíš ani push-up nepotřebovala a podprsenka by jí seděla o mnoho lépe. 

Osobní poradenství zde vyzkoušela také blogerka Karolina z AbracaBra, příspěvek si můžete přečíst zde.

Další poradna:

Jinou skvělou poradnu najdete například na stránkách mojepodprsenky.

Pojďme se podívat do poradny:

Ahoj, Petro… jakou bych, prosimtě, měla nosit velikost podprsenky, když jsou moje míry cca 83/100? myslím, že mi docela sedí košíček u 85D, ale necítím se pohodlně… Díky

Ahoj, velikost 85D je nevhodná. Doporučuji ti 85B nebo 80C. Petra

Velmi stručná odpověď, která ovšem napáchala více škody nežli užitku. Na míry 83/100 by byla nejlepší velikost zhruba 75E – 75F. Petra je totiž odbornice na slovo vzatá. No nic, na těchto stránkách už „podprsenkové komando“ Petře svůj názor sdělilo, několikrát, i přesto to vypadá, že jsou stránky stále v provozu. Škoda slov a škoda žen, které si koupí podprsenku podle jejích rad a velikostní tabulky.

Internetových plků naleznete nespočetně. Bude trvat opravdu ještě hodně dlouho, než se podaří tyto mýty vymýtit a také než české prodavačky spodního prádla začnou doporučovat opravdu správnou velikost namísto smyšlené velikosti, jelikož zrovna na skladě nemají tu, co byste potřebovala. Snad se dočkáme také velikosti obvodu 60 a kvalitního bra-fittingu.

1 komentář

  • Nejde jen o míru přes prsa kolem dokola. Ale o míru prsa jako takového. Někdo má vyklenutá nebo široká záda a malá prsa, takže by mohla mít stejný obvod přes prsa jako ta, která má záda rovná a úzká a prsa veliká. A pak jim dejte stejnou podprsenku… Důležité je také zda se prsa dotýkají uprostřed a vedou až skoro do podpaždí nebo je mezi nimi místo třeba ještě na jedno a kvůli širokému hrudníku nepřečnívají do stran. Jak se velikostně rozlišují tyto míry?

Komentáře jsou uzavřeny.